דף הבית | English  

כרם בנימינה

גודל טקסט: א | א
  כרם בבנימינה ממוקם באזור החוף ליד הישוב בנימינה, בין חיפה לתל-אביב. האקלים עם לחות גבוהה, בחורף גשם יורד כ 530 מ"מ, בקיץ חמים ביום וממוזג בלילה. הקרקע חולית-חימר, "חמרה" בשפת המקום או "טרה-רוסה" בשפה המקצועית. בכרם נטוע ן הקברנה-פרנק בצפיפות גדולה יותר מזו שבכרם קדיתא - קרוב ל- 400 גפנים בדונם. מרווח השורות בכרם הוא 2.2 מטר, והמרחק בין הגפנים הוא 1.2 מטר. מערכת ההדליה הינה צורת T בגובה של 90 ס"מ מהקרקע.
אל אף שהקיץ הישראלי חם מאוד, יבש וללא גשם כלל, אנו בחרנו לסמוך אך ורק על מי הגשמים מהחורף ולא להשקות את הגפנים כלל. כדי להביא את הגפן למצב זה, לאורך חמש השנים הראשונות הקטנו את הכמות השנתית פחות ופחות במעבר בין הבצירים. הפעולה אילצה את הגפן להעמיק שורשים ולחפש מים עד לקיום עצמי של הגפן ללא תלות בהשקייה. עם השנים הגפן הסתגלה וריסנה את עצמה מבחינת צימוח וייצור אשכולות.
הדישון מתבצע אחת למספר שנים על ידי פיזור קומפוסט מעובד על האדמה. הגשם מחדיר את הדישון לאט לאט עם הזמן לאדמה והגפן נהנת מעושר חומרי התזונה. טיפולי הכרם נעשים בחומרים ידידותיים לסביבה כמעט בלעדית.
כאשר הענבים מגיעים לבשלות מלאה אנו בוצרים ידנית את האשכולות בארגזים קטנים של 20 ק"ג, כדי לשמור על שלמות הענב עד הגעתו ליקב.
הקברנה פרנק נבצר בסוף אוגוסט עם יבול של כ 700 עד 1000 ק"ג לדונם. הצבע והטעמים בשלים, אך מועשרים באופי הירוק-פלפלי הטיפוסי של הזן.
עיצוב אתרים: Bee-Creations | תכנות אתרים: פאטליידי תנאי השימוש באתר | הצהרת פרטיות